Történetünk
Községünk óvodáinak története az 1890-es évekre nyúlik vissza. Az iskolaszék 1890 június 9-én tárgyal először óvoda létesítéséről. Az 1891-ben megjelent törvény 15. cikkelye szerint mindenhol szükséges óvodát nyitni. Óvodai korosztályba tartoztak a 3,4,5 és 6 éves korú gyermekek. Az óvoda elsődleges feladata volt a gyermekek ápolása, gondozása és megóvása a szülők távollétében. Másodlagos feladatnak számított a gyermekek értelmének fejlesztése.
A bácsfeketehegyi óvoda 1895-ben nyitotta meg kapuját. Az első óvónő Barina Irén volt. A gyerekek rendszeresen minden nap jártak óvodába. A kis óvoda télen 80-100 nyáron pedig 150-200 gyermeket is képes volt befogadni. Az óvodás gyermekek száma egyre nőtt és 1901-1902 között az épületet egy sátorral kellett kiegészíteni. Így kapta a Sátoróvoda nevet. Ezt követően 1907-ben megkezdték az újjáépítését. Az 1930-as években az óvoda berendezése csupán csak hosszú kistámlás fapadokból állt, melyek körbe voltak helyezve. 1941-45 között az épületben napközi otthon is működött. A felszabadulás után a magyar nyelvű csoportok mellett szerb nyelvű tagozat is indult. Ettől kezdve folyamatos a kétnyelvű oktatás és az épület tatarozása.
A kishegyesi óvoda 1896-ban kezdte meg működését azzal a céllal, hogy a gyermekek tanuljanak meg gondolkodni. Az első óvónő Greiner Emma volt. Csoportjába 50-100 gyerek is járt. Az óvodával kapcsolatos múltbéli dokumentumok igen szűkszavúak, de az 1908- as királyi tanfelügyelői jelentés szerint az oktatói-nevelői munka és az épület felszerelése teljességében megfelelő. 1948-tól a gyermekek létszáma már a 120-at is meghaladta. Ez a létszám folyamatosan növekedett. 1977-ben új épületet avattak, azaz megnyitotta kapuit a Május 25 Emlékóvoda, az iskola keretein belül működve. Ez az épület ad otthont napjainkban is óvodásainknak. A Gazdászati óvoda 1945 után kezdte meg működését Mészáros Jolán óvónő vezetésével. Ez a faluszéli, családias hangulatú épület napjainkig folyamatosan újul.
Szeghegyen 1898-ban nyílt meg az első óvoda, akkoriban németek laktak a településen. A II. Világháború után montenegrói telepesek érkeznek a faluba. Először iskolát létesítettek, majd a 60-as években a faluban már 3 óvodai csoport is alakult Marija Bonačić, Vinka Pavličić és Mirjana Trifunović óvónők vezetésével. Az oktató-nevelői munka két helyszínen folyt: a régi óvoda épületében és a Pionír - otthonban. A régi óvoda felújított épülete fogadja napjainkban is a legkisebbeket.
Az 1993/1994-es tanévtől minisztériumi rendelet alapján községünk óvodái önálló intézmény keretén belül működnek. Az intézmény hivatalos neve pedig: Pán Péter Iskoláskor Előtti Intézmény Kishegyes. Ebben a tanévben már napközis csoportok is nyíltak.
A 2000-es évektől máig a Pán Péter I.E.I. óvodáinak épületei látványos külső és belső változásokon mentek keresztül. Óvodánk szakmaiságával, gyakorlatiasságával méltó helyet tölt be más iskoláskor előtti intézmények között.
Napjainkban
A Pán Péter Iskoláskor Előtti Intézményhez tartozó 4 óvodába összesen 340 gyermek jár 16 csoportba, akikkel 19 óvónő foglalkozik. Bölcsődei ellátást, félnapos és egész napos óvodai ellátást biztosítunk a gyerekeknek. Az oktatói- nevelői munka 8 csoportban magyar nyelven, 7 csoportban szerb nyelven folyik és 1 kétnyelvű csoportban. Hetente kétszer minden óvodai csoportban angol nyelvű foglalkozáson vehetnek részt a gyerekek. A tanév folyamán számos olyan programot szervezünk a gyerekeknek, amelyek hagyományaink éltetéséhez fűződnek vagy pedig segítik az egészséges életmódra való nevelést. A tanév folyamán az iskolanaptárhoz igazodva dolgozik az óvoda, az állami és a vallásos ünnepeket megtartjuk. A téli és a nyári szünidő alatt megszervezzük az ügyeletet a szülők és a gyermekek igényeivel összhangban.